4 października 2012

Powroty - Ryszard Marek Groński (nagroda w Konkursowie 13)

Powroty - Ryszard Marek Groński

Polski oficer, ściągnięty w trybie pilnym z Afganistanu, staje przed komisją weryfikacyjną i wychodzi z jej posiedzenia, głośno trzaskając drzwiami. Odsunięty na boczny tor, może albo zapić się na śmierć, albo przyjąć prywatne zlecenie od bogacza, rezydującego na Cyprze.

Córka szewca z Targowej, gwiazda rewii i kabaretów, wychodzi za mąż za hrabiego w przeddzień wybuchu drugiej wojny światowej. Po wojnie, wyrzucona z majątku, wraz z pasierbicą i wiernym lokajem ląduje w Łodzi i zostaje wplątana w ponurą ubecką aferę.
Działacz opozycji, zmuszony przez służby do emigracji tuż przed demokratycznymi zmianami, przyjeżdża po latach do kraju. Chce przede wszystkim odnaleźć swoją wielką miłość i wziąć udział w zjeździe partii, utworzonej przez kolegów z podziemia, która bardzo potrzebuje wsparcia ludzi o " czystych rękach".

Co łączy bohaterów trzech minipowieści Ryszarda Marka Grońskiego? Można górnolotnie powiedzieć - Polska. A właściwie jej historia, która sprawia, że Adam, Marta i Andrzej muszą podejmować decyzje nieodwracalnie wpływające na życie każdego z nich.


Opis pochodzi ze strony Wydawcy

Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo MUZA

Więcej o KONKURSOWIE 13 przeczytacie TUTAJ

2 komentarze:

  1. Tematyka ciekawa ale ja nie przepadam za opowiadaniami czy minipowieściami. Ta forma niemal zawsze wiąże się z pewnym niedosytem, dlatego raczej bym się nie zdecydowała na tę książkę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nikt nie chce tej książki?!
    Oj biedna! Ja ją chętnie przygarnę i posadzę obok koleżanek i kolegów na półce, a pewnego dnia zaproszę na herbatkę i... wylądujemy w łóżku :)

    OdpowiedzUsuń