24 września 2012

Łzy w deszczu - Rosa Montero (nagroda w Konkursowie 13)


I co, mamy jakichś zainteresowanych? Jak zwykle czekam na komentarze :)
Opis książki pochodzi oczywiście od wydawcy :)


Łzy w deszczu - Rosa Montero

Stany Zednoczone Ziemi, Madryt, rok 2109. W dziwnych okolicznościach tracą życie kolejni replikanci, wcześniej popadając w obłęd. Detektyw Bruna Husky ma za zadanie zbadać, co kryje się za falą zbiorowego szaleństwa w społeczeństwie na skraju kryzysu. Jednocześnie anonimowa ręka dokonuje zmian w dokumentach centralnego Archiwum Ziemi fałszując historię ludzkości. Odważna, samotna, zdystansowana detektyw Bruna Husky, wciągnięta w światowy spisek, zmaga się z podejrzeniami o zdradę bliskich jej osób, podających się za jej sojuszników. Towarzyszy jej paru dziwaków, bo tylko oni zachowują zdrowy rozsądek i prawdziwie ludzkie uczucia pośród rozpętanych prześladowań.
To historia o przetrwaniu, moralności w polityce i indywidualnych zasadach etycznych, o miłości i potrzebie bliskości, o pamięci i tożsamości. Rosa Montero opowiada o śledztwie bohaterki w wyobrażonym świecie złowrogiej przyszłości, opowiada z pasją, snując karkołomną intrygę nie pozbawioną humoru, niezbędnego w zrozumieniu tego świata.

Rosa Montero urodziła się w Madrycie w 1951 roku. Studiowała dziennikarstwo i psychologię, pracowała w różnych czasopismach (Hermano Lobo, Posible, Fotogramas i in.). Obecnie współpracuje z dziennikiem El País.

W 1978 roku zdobyła Premio Mundo za najlepszy wywiad, w 1980 roku hiszpańską Nagrodę Prasową i w 2005 roku Nagrodę Rodríguez Santamaría przyznawaną przez Stowarzyszenia Dziennikarzy w Madrycie. Niedawno została uhonorowana doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Puerto Rico.


Jest autorką powieści Crónicas del desamor (1979), La función Delta (1981), Te trataré como a una reina (1983), Amado amo (1988), Temblor (1990), Bella y oscura (1993), Córka kanibala (1997, Premio Primavera), Stąd do Tartaru (2001), La loca de la casa (2003, nagroda miesięcznika Qué Leer oraz Nagroda Grinzane Cavour 2005), Historia del rey transparente (2005, nagroda miesięcznika Qué Leer), Instrukcja jak ocalić świat (2008) oraz zbioru opowiadań Amantes y enemigos (1998), książek poświęconych dziennikarstwu i wreszcie książki dla dzieci El nido de los sue?os (1991) i serii, której bohaterką jest Bárbara. Jej twórczość została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków.

Sponsorem nagrody jest wydawnictwo Muza

Więcej o Konkursowie 13 TUTAJ:

6 komentarzy:

 1. Słyszałam że książka jest rewelacyjna , zamierzam się o tym przekonać - jest w niej wszystko to co lubię .

  OdpowiedzUsuń
 2. To historia o przetrwaniu, moralności w polityce i indywidualnych zasadach etycznych, o miłości i potrzebie bliskości, o pamięci i tożsamości. - gdyby nie to zdanie, z całą stanowczością stwierdziłabym, że to książka nie dla mnie. Ale właśnie takie zdanie się poajwiło i daje mi do myślenia... Czasem naprawdę trudno się określić, w tym przypadku nie potrafię ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię aż tak wybiegać w przyszłość, więc nie wiem , czy pokuszę się o lekturę tej książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z podobnym szaleństwem miałam już do czynienia w "Amoku" D. Moody, ale z chęcią bym sięgnęła po ten egzemplarz:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawił mnie tytuł, jednak to książka o przyszłości, więc chyba jednak nie będę się o nią starać

  OdpowiedzUsuń