10 sierpnia 2012

Jak z bajki („Skarbiec Baśni Świata” Louise Coulthard)

„Skarbiec Baśni Świata” Louise Coulthard
Ilustracje: Melissa Webb, Anton Petrov, Omar Aranda, Suzie Byrne i inni
wyd. Wilga
rok: 2011
str. 192
Ocena: 5,5/6Książek dla dzieci, tak samo jak zbiorów różnych baśni i przypowieści jest na rynku wydawniczym chyba najwięcej. Na każdym kroku natknąć można się to na wznowienia, to na zupełnie nowe zbiory. Nie zawsze łatwo, na przykład jedynie na podstawie okładki, bo książka jest opakowana, wybrać pozycję, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Dlatego też zdecydowałam, że od czasu do czasu będę przybliżać niektóre z pozycji pojawiających się na rynku wydawniczym.

Skarbiec Baśni Świata, wydany przez wydawnictwo Wilga w 2011 roku robi wrażenie, przede wszystkim oprawą i grafiką widniejącą na obwolucie. Książka przyciąga wzrok nie tylko dzięki zastosowaniu pięknych kolorów i cudownych obrazów wyrwanych z fragmentów bajek, ale i miękkością samej okładki. Złote litery, zastosowane przez grafika w tytule zbioru sprawiają, że książka ma to coś, co jest potrzebne, by została zauważona na półce. Na tę pozycję niewątpliwie nie da się nie zwrócić uwagi. Jednak piękna i przyjemna w dotyku okładka to nie wszystko, czego wymaga się od książeczki dla dzieci. Niewątpliwie Skarbiec baśni świata można zaliczyć również do pozycji trwałych. Kartki są lekko usztywniane i dobrze dobrane. Dzięki temu piękne Ilustracje na nich zamieszczone, wyglądają jeszcze lepiej – jeśli to w ogóle możliwe. Jednak do najważniejszych zalet tej pozycji nie należy ani okładka ani papier. Szczególnie istotna jest sama zawartość, oraz piękne ilustracje autorstwa Melissy Webb, Antona Petrov’a, Omara Aranda, Suzie Byrne i wielu innych kreślarzy. W książce znaleźć można skrócone i często odmienione wersje takich bajek jak Kot w butach, Mała syrenka, Cudowna lampa Aladyna, Tomcio Paluch czy Piękna i Bestia. W sumie w zbiorze zamieszczono osiem – według autora najbardziej znanych i lubianych – bajek wszechczasów. Każda z nich zobrazowana została licznymi grafikami, które niejednokrotnie są ważniejsze i trafiają do dziecka szybciej niż sam tekst. Na szczególną uwagę zasługuje sam początek zbioru, oraz kilka stron z jego zakończenia. Na wstępie znajdziemy stronę, na której, w piękną ramkę, wkomponować można dane właściciela danej pozycji. Taka personalizacja jest nie tylko praktyczna ale i bardzo fajna. Dziecko może zaznaczyć swój ślad w książce, będzie to niewątpliwie pamiątka na lata. Na samym końcu Skarbca baśni świata znajduje się obszerny przypis od autora, dotyczący wszystkich zawartych w zbiorze bajek. Z tego opisu dowiedzieć można się wielu, zwykle nieznanych informacji, dotyczących danej przypowieści. Skąd pomysł na tę bajkę, kto pierwszy ją spisał, skąd pochodzi, jakie było jej pierwotne zakończenie, jaki morał za sobą niesie. Jest to rzeczywista skarbnica wiedzy. I właśnie ze względu na to niezwykłe zakończenie warto posiąść tę książkę. Będzie ona pięknym prezentem nie tylko dla maluszka, któremu pomoże przede wszystkim w rozwoju wyobraźni, ale i dla starszego dziecka, które dzięki niej pozna historię zasłyszanych wcześniej bajek.

Skarbiec baśni świata zdecydowanie warto polecić. Książka jest nie tylko pięknie wykonana, zilustrowana, ale i przemyślana. Ozdobi ona biblioteczkę małego czytelnika i, najpewniej, zachęci go w przyszłości do sięgania po książki. Warta zakupu i przeczytania.

A na koniec odrobina pięknej grafiki:


Za książkę dziękuję wydawnictwu Wilga

2 komentarze:

  1. U nas właśnie baśnie na topie. :-) Mam w planach zakup jakiegoś zbioru. Rozejrzę się za tą pozycją. Dziękuję za recenzję, bardzo mi się przydała (w księgarni człowiek nie wie, na co ma patrzeć, tyle różnych wydań baśni jest na półkach). :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. z chęcią bym taką przygarnęła :)
    bardzo interesująca pozycja i dla mojej córki do poczytania akurat :)

    OdpowiedzUsuń