20 lipca 2012

Sen prawdę Ci powie („Sennik egipsko-chaldejski”)

„Sennik egipsko-chaldejski”
wyd. Studio Astropsychologii
rok: 2006
str. 272
Ocena: 6/6Uczeni od stuleci próbują dociec, co kryje się za senną marą. Czy ludzkie sny mówią o przyszłości i wydarzeniach, które będą miały miejsce w rzeczywistości, czy też to jedynie fantazje? Sen jest projekcją pragnień nagromadzonych w umyśle człowieka, a może przesłaniem, jakie dociera do nas od nieznanej, wyższej siły? Wydaje mi się, że tego nigdy nie dowiemy się w stu procentach. Pewne jest jednak to, iż niejeden sen się ziścił i że na podstawie elementów w nim występujących można przewidywać, co też mógł on oznaczać. Samodzielnie trudno jest wymyślić co dana „wizja” mogła oznaczać. Po co się jednak trudzić, skoro można sięgnąć po sennik i… przeczytać o tym, co prawdopodobnie nasz sen oznaczał.

Sennik egipsko-chaldejski próbuje „odpowiedzieć” w tradycyjny sposób na dręczące ludzkość pytania dotyczące snów. Jego konstrukcja jest przemyślana i przyjemna w odbiorze. Poradnik podzielono na części, z których każda odpowiedniej literze alfabetu. Jak nie trudno się domyślić, w rozdziałach opisano elementy snów, jakim przypisać można konkretne znaczenie. Dokładnie omówiono niemal wszystkie symbole senne. Istnieją setki zależności między danym elementem a osobą śniącą. Znak może być komuś podawany, odbierany czy otrzymywany. Może on leżeć, spadać albo się unosić. I każda z tych sytuacji, związana z konkretnym symbolem, będzie inaczej interpretowana w senniku. Dzięki takim opisom niemal każdy czytelnik możne znaleźć odpowiedź na pytanie, co mógł oznaczać jego sen. Czy powinien obawiać się przyszłości, czy z drżącym sercem i niecierpliwością czekać co przyniesie kolejny dzień.

Na szczególną uwagę, poza treścią oczywiście, warto zwrócić na sposób wydania omawianej pozycji. Posiadany przeze mnie Sennik egipsko-chaldejski oprawiony został w twardą okładkę, którą zdobią pozłacane ornamenty i litery. Swoim wyglądem przypomina encyklopedię i trzeba przyznać, że doskonale prezentuje się w domowej biblioteczne. Również wnętrze książki jest bardzo okazałe. Każda strona rozdziału oznaczona została ładnie zdobioną literą, dotyczącą danej części. Do tego rozdziały oddzielone zostały jedną stroną, na której znajduje się tafla lustra. Jest to bardzo symboliczne i powoduje, że człowiek jeszcze bardziej chce się dowiedzieć, co oznacza jego sen. Widząc zwierciadło automatycznie nastawiamy się na to, iż zobaczymy siebie w przyszłości. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Nie zawsze mi się coś śni albo raczej, nie zawsze pamiętam co danego dnia przewijało się przez mój umysł. Są jednak chwile, kiedy po przebudzeniu wyraźnie widzę to, co mi się śniło. W głowie mam każdy fragment i nie wiem co o nim myśleć. Dzięki Sennikowi egipsko-chaldejskiemu niektóre z moich wątpliwości zostaną rozwiane. Może akurat okaże się, że dzięki temu poradnikowi będę mogła zinterpretować każdy sen i przewidzieć własną przyszłość? Miło by było, choć od czasu do czasu, wiedzieć co nas czeka w nadchodzącym czasie. Polecam ten sennik  wszystkim, odczuwającym wewnętrzne pragnienie odnajdywania odpowiedzi na dręczące pytania. Na pewne z nich odpowiedzi znajdują się w tym Senniku.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii

3 komentarze:

  1. Ciekawe to z tym zwierciadłem! Nie ma to jak naprawdę pięknie wydana książka, która nie tylko wzbogaca ducha, ale i cieszy oko.

    Interesuję się snami, odkąd odkryłam ich proroczą moc. Często z ciekawości sięgam do senników, ale traktuję je raczej z przymrużeniem oka. Do Twojej propozycji zajrzałabym z wielką ekscytacją!

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym się za nią zabrała - sny to moja pasją ;)

    OdpowiedzUsuń