7 listopada 2012

A może tak... Targi Książki w Łodzi?

No cóż, ja niestety nie wybieram się na tegoroczne TK w Łodzi. Starczy mi aż nadto po Katowicach i Krakowie. Ale może ktoś z Was ma ochotę się wybrać? Poniżej informacja od organizatorów :)

NOWE MEDIA - NOWA SZTUKA - NOWE SPOŁECZEŃSTWO - NOWA KULTURA

Już za dwa miesiące odbędzie się w Łodzi II Salon Ciekawej Książki - Targi Nowej Książki. Przedstawiciele branży wydawniczej zaprezentują swoją ofertę w nowoczesnym obiekcie targowym, który gwarantuje najwyższe standardy infrastrukturalne - Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki 4 w Łodzi. Znane są również pierwsze imprezy towarzyszące tegorocznym targom.

W dniach 7 - 9 grudnia 2012 odbędzie się w Łodzi II edycja Salonu Ciekawej Książki, organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Będzie to zupełnie nowa odsłona targów książki - odpowiadającą współczesnym zmianom zachodzącym na rynku książki. Jej podtytuł - TARGI NOWEJ KSIĄŻKI - ma zwrócić uwagę na nowe zjawiska dotyczące książek pojawiające się na rynku w ostatnich latach.

Salon Ciekawej Książki - Targi Nowej Książki skierowany jest do wszystkich uczestników rynku: wydawców, księgarzy, dystrybutorów oraz odbiorców końcowych produkcji wydawniczej: bibliotekarzy i czytelników. Nowością targów będzie unikatowa oferta wystawiennicza uwzględniająca wielowarstwowość rynku wydawniczego - adresowana do wszystkich, również najmniejszych podmiotów na nim funkcjonujących. Oprócz standardowych stoisk wystawienniczych pojawią się stoiska zbiorcze obsługiwane przez jednego operatora, na których mali wydawcy będą mogli przedstawić ofertę nawet kilku książek.

Wiodące tematy targów - NOWE MEDIA - NOWA SZTUKA - NOWE SPOŁECZEŃSTWO - NOWA KULTURA - znajdą swoje odzwierciedlenie w warstwie wystawienniczej oraz w programie merytorycznym.

WYSTAWCY

W gronie wystawców pojawiły się już największe firmy z branży wydawniczej. Są wśród nich między innymi: Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo ZNAK, Wydawnictwo BOSZ, Wydawnictwo W.A.B., Księży Młyn Dom Wydawniczy, Wydawnictwo REA. Dużą grupę stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci. Swoją obecność w Łodzi zapowiedziały już:Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo AMEA, ZAKAMARKI, Wydawnictwo Ładne Halo, Akapit Press. Podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjną propozycję dla siebie znajdą miłośnicy książek z bogatą przeszłością - Salonowi towarzyszyć będzie salonik antykwaryczny. Jest to dopiero początek listy - termin nadsyłania zgłoszeń upływa z końcem października.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY

Dopełnieniem prezentacji wydawnictw będzie bogaty program imprez towarzyszących: spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, zorganizowanych przez wydawnictwa oraz instytucje współpracujące przy tworzeniu targów.

NOWE MEDIA w ujęciu AZYMUT Sp. z o.o.
Pierwszego dnia targów odbędzie się panel poświęcony nowym mediom na rynku wydawniczym, przygotowany przez największą polską firmę dystrybucyjną - AZYMUT Sp. z o.o. Tematyka panelu dotyczyć będzie m.in.: rynku e-booków, cyfryzacji szkoły, aplikacji mobilnych na rynku książki oraz nowym formom publikacji.

KRYTYKA POLITYCZNA

Niezwykle aktywnie w tworzenie programu targów włącza się jak zwykle Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi. Na spotkania do Łodzi przyjadą: Dominika Dymińska, 21-letnia autorka kontrowersyjnej książki "Mięso", Kaja Malanowska z książką "Patrz na mnie, Klaro", Wojciech Kłosowski, autor powieści spod znaku płaszcza i szpady.

Wystawa KSIĄŻKA ROKU 2012

Podczas Salonu odbędzie się premierowa prezentacja prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie organizowanym corocznie przez Polską Sekcję IBBY - KSIĄŻKA ROKU 2012. Nagrody zostaną wręczone w Warszawie 6 grudnia, natomiast już od 7 grudnia w Łodzi będzie można obejrzeć najlepsze projekty. Celem konkursu "Ksiązka Roku", ustanowionego ponad 20 lat temu, jest promocja najlepszych pod względem literackim i graficznym książek dla młodego czytelnika. więcej informacji

ŚCIANA ILUSTRATORÓW

"Ściana Ilustratorów" inspirowana jest podobnymi wystawami z największych światowych targów książki. Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki 'Kamienica56', 'Poza Rozkładem' oraz Polish Bookart For Children - pod honorowym patronatem MKA oraz Polskiej Sekcji IBBY - zapraszają profesjonalistów i amatorów zajmujących się szeroko rozumianą sztuką ilustracji do udziału w wystawie i zaprezentowania swojej twórczości. Wystawa pomyślana jest jako wielowymiarowe działanie, którego celami jest nie tylko prezentacja młodych artystów i umożliwienie wymiany kontaktów z wydawcami, ale także działania edukacyjne - wobec dzieci, rodziców i nauczycieli - oraz praca na rzecz zmiany myślenia o książce dla dziecka i sztuce ilustracji. więcej informacji

WARSZTATY DLA DZIECI

Czy książki rosną na drzewach?

Dyskretne życie liter - co robią litery kiedy mają wolne.

Re-nowacja. Książki nieoczywiste.

Tak intrygującą tematykę poruszy podczas warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki KAMIENICA 56. więcej informacji

LABIRYNT: WIELKA KSIĘGA O KSIĄŻKACH

Warsztaty dla dzieci to nie jedyna forma działania Stowarzyszenia KAMIENICA 56, które bardzo aktywnie włączyło się w tworzenie programu merytorycznego targów. Labirynt to specjalna przestrzeń, która będzie czekała na dzieci. To obiekt artystyczny, po którym spacer ma być poetycką przygodą, wielka pochwała książek i ich ogromnej mocy oddziaływania, ze szczególnym uwzględnieniem siły działania obrazu. więcej informacji

Jest to dopiero początek długiej listy atrakcji czekających na zwiedzających Salon Ciekawej Książki w

grudniu. Bogate panele spotkań i warsztatów przygotowują również: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Centrum Dialogu im. M. Edelmana, Akademia Sztuk Pięknych oraz Wystawcy. Szczegóły dotyczące ich tematyki podamy w terminie późniejszym.

I jak, skusicie się?

4 komentarze:

 1. Bardzo chętnie bym się wybrała na targi, bo aż wstyd się przyznać, ale na żadnych nie byłam. Niestety, wszędzie troszkę mi za daleko i nie mogę nigdy wygospodarować na nie czasu :/ Może jak odbędą się gdzieś bliżej, np. w Poznaniu to wreszcie wyruszę, bo aż jestem ich ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, pewnie znowu mi się nie uda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja będę, bo to w moim mieście, ale jak patrzę na targi łódzkie i targi krakowskie, no to trochę mi przykro, bo te targi takie dość... słabiutkie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. A może tak.. coś bliżej mnie? A no racja, mieszkam w takiej wiosce że obok nie ma nic haha, jakże ja bym się chętnie wybrała tam!

  OdpowiedzUsuń