22 kwietnia 2011

… w świecie zupełnie innym niż ci znany….„Przepowiednia” – P.C. Cast
wyd. Mira
rok: 2011
str. 519
Ocena: 4/6Lubicie zanurzyć się czasem w czymś niezwykłym? W czymś nie z tego świata? W czymś przechodzącym ludzkie pojęcie? Ja lubię. Czasem nawet bardzo tego potrzebuję. Takiego oderwania się od rzeczywistości, od nużącej codzienności. Czasem potrzebuję tego tylko troszkę, wówczas wystarczy sięgnąć po jakiś zabójczy mix. Nieco teraźniejszości pomieszanej ze zjawiskami nie z tego świata. Czasem jednak chcę się oderwać zupełnie. Znaleźć się w świecie, którego tu, w mojej rzeczywistości, dotknąć nie mogę. Wówczas sięgam po książkę całkowicie zmieniającą postrzeganie. Książkę o innym świecie. O innych istotach. O innych problemach. Do takich książek zdecydowanie zaliczyć mogę Przepowiednię P.C. Cast.

Autorka w swej niezwykłej powieści przenosi nas do mitycznego Partholonu, który rządzi się zupełnie innymi prawami niż znana nam wszystkim Ziemia. Współistnieją tam ludzie z centaurami, a Pani tych ziem rodzi się córeczka, która jest zjawiskowym połączeniem obu tych ras. Nad wszystkimi istotami czuwa jedna, ukochana bogini – Epona, sprawująca swe rządy poprzez Umiłowaną – Wcielenie Bogini, którą w chwili obecnej jest ta sama osoba, rządząca całym krajem – Etain. Narodziny jej pierworodnej córki, Elphame, rozpoczynają zupełnie nowy okres w dziejach ich świata. Do głosu dochodzi bowiem pradawna Przepowiednia, której treść tyczy się… Cóż, tego zdradzić Wam nie mogę, a sama autorka ukrywa ją przez czytelnikiem niemal do ostatnich stron powieści. Dlatego właśnie książka jest taka interesująca. Gdy już jesteśmy niemal pewni, że wiemy o co chodzi, że znamy powód, że rozumiemy zamysł Epony, wszystko się odmienia, dowiadujemy się nowych szczegółów, wchodzą nowe postaci. I tak nieustająco, niemal do ostatnich stronic powieści. 


Zdecydowana większość książki opisuje nam przedziwne życie Elphame, niezwykłej dziewczyny, którą los osadził w takiej a nie innej roli. Z powodu owej roli El nie jest najszczęśliwszą osobą na świecie. Męczy ją niezmiernie narzucone brzemię i za wszelką cenę próbuje się od niego uwolnić. Równocześnie od najmłodszych lat ogarnia ją Przeczucie, że daleko od obecnego domu, w Zamku MacCallana, należącego do jej przodków, będzie miała miejsce jej przyszłość. Tam znajdzie ukojenie i drogę do samej siebie. Tam zazna szczęścia. Podejmuje więc decyzje ku swojemu Przeznaczeniu. Jakie ono będzie? Czy faktycznie odnajdzie się w tym nowym miejscu? Czy zazna szczęścia? Czy dowie się, czym jest miłość? Jak ułożą się jej dalsze losy? Tego dowiecie się podczas lektury Przepowiedni autorstwa P.C. Cast.

Mnie osobiście ta książka oczarowała. Czyta się ją ekspresowo, wciąga niemal od pierwszych stron. Dodatkowo sprawia, że człowiek faktycznie przenosi się do mitycznego Partholonu i przeżywa każdy dzień wraz z jego mieszkańcami. Powieść napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Jej przekaz jest łatwy do wychwycenia, a historia przedstawiona pozostaje z człowiekiem na długo. Jedyne co mogło mnie czasem odrobinę denerwować, to miejscami przydługie i czasem zbędne opisy, które wpłynęły na objętość powieści. Ale nic poza tymJ. Książka, reklamowana jako powieść młodzieżowa, zdecydowanie skierowana jest do tej właśnie grupy wiekowej. Nie oznacza to jednak, że starszy, bardziej dojrzały czytelnik, nie znajdzie w niej czegoś dla siebie. Ja znalazłam. Pokochałam bohaterów, takich jakich nakreśliła autorka. I choć czasem wydawali mi się dziecinni i niedojrzali, to nie przeszkadzało mi to, bo tacy właśnie mieli być – u drzwi swojej przyszłości.

Jednym słowem zachęcam do lektury. Książkę należy przeczytać jak najszybciej, bo już w maju w księgarniach zagości Powołanie, druga część Przepowiedni, a tego wydarzenia przegapić nie można.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Mira, za co serdecznie dziękuje :)

24 komentarze:

 1. bo ja wiem, nie jestem pewna czy mnie by się ta książka spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja ją właśnie czytam i szczerze mówiąc nie czyta mi się jej zbyt szybko...

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że książka świetna, ale raczej się nie zdecyduję. Jakoś czytałam "Wybraną", którą ta autorka pisała wraz z córką i ona mnie zniechęciła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach, tylko czasu niestety brak:)). Ale na wakacjach nadrobię zaległości. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki pełne niespodzianek...

  OdpowiedzUsuń
 6. nie moja bajka, ale recenzja ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 7. ile różnych opinii :) Tak lubię :) Mnie czytało się płynnie i wyjątkowo szybko, ale miałam ochotę na takie oderwanie się :)

  OdpowiedzUsuń
 8. grube i bez obrazków i dostało aż 4 ... co to za oceny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Arturo, Ty chyba jedną książkę z obrazkami dostałeś? Powinienes recenzję napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. z rzeczonej książki z obrazkami chciałem zrobić wideo recenzje bo na pisanie nie mam siły ...:)

  OdpowiedzUsuń
 11. to ja kupuję popcorn i zasiadam w pierwszym rzędzie:P

  OdpowiedzUsuń
 12. kochana nawet w 1 rzędzie nic nie zobaczysz :D

  OdpowiedzUsuń
 13. hm dokładnie niektórych rzeczy nie zobaczysz a inne mogą przesłonić ci cały obraz :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałam niedawno tą książkę i moim z skromnym zdaniem, jest doskonała w każdym swoim calu. Polecam każdemu fanowi miłości i fantasy. Recenzja świetna xD today1.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja po Domie Nocy, nie jestem pewna czy będę w stanie zabrać się za coś innego tych autorek ;]. Być może skończy się znowu tak samo, ktoś mi pożyczy i przeczytam. Mam nadzieję, że tym razem książka autorstwa P.C. Cast mnie oczaruje ;).

  OdpowiedzUsuń
 16. Co by mnie Sil znowu nie terroryzowała :)
  Recenzja, jak zwykle fajna ;) Jeśli chodzi o książkę, to mam na nią wielką ochotę. Zbyt wiele się po niej nie spodziewam, jednak z całą pewnością umili mi wolne chwile.

  OdpowiedzUsuń
 17. Lenko tym razem nie będzie kopasa w dupkasa więc się raduj kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Droga Sylwiu, bardzo serdecznie Ci dziękuję za wspaniałą przesyłkę wymiankową. Sprawiła mi wiele radości, a książka kusi bardzo, żeby już zacząć czytać, marzyłam o niej i cieszę się , że dzięki Tobie już jest moja. Wybór książki był strzałem w 10, nie tylko sprawiłaś mi wiele radości, ale i uszczęśliwiłaś bardzo.
  Pozdtrawiam Cie serdecznie Mirka

  OdpowiedzUsuń
 19. w końcu coś nowego, mityczny Partholon, boginie, to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Też mam zamiar ją przeczytać w ciągu najbliższych dni ;)
  Ciekawe jak ja ją odbiorę ;)

  OdpowiedzUsuń