6 maja 2015

28 dni dla metabolizmu („Książka kucharska. Dieta przyspieszająca metabolizm” Haylie Pomroy)

„Książka kucharska. Dieta przyspieszająca metabolizm” Haylie Pomroy
wyd. Burda Książki
rok: 2015
str. 266
Ocena: 5/6


Lubię od czasu do czasu zapoznać się z nowinkami w świecie zwanym zdrowym odżywianiem. Nie zawsze z nich korzystam i choć często udaje mi się coś z tego świata przenieść do własnego życia. Ostatnio może nieco rzadziej niż kiedyś, ale zawsze. Może i tym razem skorzystam?

Na początku 2014 w Polsce ukazała się książka Dieta przyspieszająca metabolizm. Jedz więcej i chudnij szybciej. Niedawno pozycję wzbogacono, wydając do niej Książkę kucharską, z którą właśnie miałam przyjemność się zapoznać. W najnowszej pozycji Haylie Pomroy przypomina pokrótce czytelnikom, na czym dokładnie polega jej rewolucyjne podejście do żywienia, co dzięki niemu można uzyskać i jak zabrać się do przyspieszenia swojego metabolizmu. Jedno jest pewne, każdy człowiek metabolizm posiada. Niestety u niektórych z nas działa on gorzej niż u innych. Zgodnie z teorią autorki chroniczne stosowanie diety wypala przemianę materii, ale dieta przyspieszająca przemianę materii ponownie ją roznieca. Działa na prostej zasadzie: tak namieszać, żeby stracić. Podobnie jak wszechstronnym treningiem można poprawić kondycję fizyczną, tak wszechstronnie ćwicząc przemianę materii, pobudza się różnorodne mechanizmy spalania, budowania i magazynowania do maksymalnego wysiłku.1) Powyższy cytat jest według mnie kwintesencją sugerowanej przez Haylie Pomroy strategii i zdecydowanie może zachęcić do wdrożenia nowych zasad do codziennego życia. Autorka jasno stwierdza: To nie jest dieta dla odchudzających się po raz pierwszy. To dieta dla tych, dla których jest ostatnią szansą. Jeśli niewiele wam brakuje do rezygnacji z osiągnięcia kiedykolwiek swojej wagi idealnej, wasza walka właśnie się skończyła. Nadeszła pora, by pokochać jedzenie i tak je stosować, by uzyskać prawdziwą i trwałą utratę wagi.2) Ogólnie rzecz biorąc dietę stosuje się w trakcie czterech tygodni, a każdy tydzień dzieli się na trzy fazy. W trakcie każdej fazy należy zaplanować określoną aktywność fizyczną i jeść wskazane produkty w określonych odstępach czasu. Dieta składa się z dziesięciu zasad, których należy ściśle przestrzegać. Zasada pierwsza informuje, że jeść należy pięć razy dziennie. Zasada druga określa, że pokarm należy spożywać co trzy-cztery godziny, poza czasem przeznaczonym na sen. Kolejnych zasad przytaczać nie będę, ale powiem tylko, że nie są one skomplikowane. Autorka precyzyjnie wylicza jakie produkty można spożywać w danej w fazie, i w jakiej ilości. W dalszej części książki autorka przedstawia szczegółową listę potraw, które można spożywać w danej fazie i na dany posiłek. Haylie Pomroy nie pozostawia nas też samych sobie w obrębie szczegółów, bo poza listą, otrzymujemy precyzyjne przepisy. W ramach załącznika otrzymujemy Przewodnik po przepisach wegetariańskich i wegańskich, Listę głównych produktów żywnościowych, Przykładowy jadłospis oraz Pusty jadłospis, który już wypełniamy samodzielnie.

Po zakończeniu lektury mogę powiedzieć na pewno, że Dieta przyspieszająca metabolizm to bardzo ciekawa alternatywa dla codziennego żywienia. Poważnie zastanawiam się nad jej zastosowaniem. Myślę jednak, że dla pewności jej przeprowadzenia powinnam zapoznać się nie tylko z Książką kucharską, w której sama dieta przedstawiona jest, jak mi się wydaje, pobieżnie, ale również z podstawą, czyli Dietą przyspieszającą metabolizm. Po jej przeczytaniu będę miała pełen ogląd na temat i będę mogła zdecydować, czy na pewno warto.

Sil

1) str. 16

2) str. 18


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz