16 lipca 2015

Nadzieja umiera ostatnia („[Delirium. opowiadania]” Lauren Oliver)

„[Delirium. Opowiadania]” Lauren Oliver
wyd. Otwarte
rok: 2015
str. 194
Ocena: 5/6


Czy wy też po skończeniu trylogii Delirium zastanawialiście się jak potoczyły się losy pozostałych bohaterów?  Jak wyglądało życie Hany, Annabel, Reven i Alexa?
Szczerze mówiąc, to nie pamiętam jak zakończyła się cała historia, pamiętam jednak, że nie chciałam rozstawać się z bohaterami, dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się o Opowiadaniach.

Każdy z wymienionych wcześniej bohaterów wybrał inną ścieżkę do ocalenia siebie, swoich przekonań, miłości. Żadne z nich nie straciło nadziei. Trzymali się jej do końca. Co prawda nie wszyscy grali fair, szczerze mówiąc, to żadne, ale jak tu grać fair? Jednak jest to gra, w której nie chodzi o bycie fair, ale o przetrwanie. Czy ich wybory są słuszne? Jak to wszystko się potoczy? Dlaczego nie grają fair? Ja Wam nie powiem, ale dowiecie się tego po przeczytaniu najnowszej pozycji autorstwa Lauren Oliver.

Ciężko jest napisać recenzję tak cienkiej książki, przy równoczesnym nie zdradzaniu żadnych szczegółów. Powiem jednak, że wszystkie cztery historie, tak od siebie różne, są tak samo zaskakujące. Wiele spraw zostało wyjaśnionych, jednak dalej nie wszystkie. Autorka doskonale wie jak zbudować napięcie i jak stworzyć opisy, tak aby zaskoczyć czytelnika.

Jeżeli jesteście fanami trylogii, ten dodatek jest zdecydowanie dla was. Przeczytajcie, a na pewno się nie zawiedziecie.

„To właśnie jest łatwe w spadaniu: gdy człowiek leci, nie ma już wyboru”1)

„Myślałem, że już nigdy nie zobaczę nieba. Wszystko, dosłownie wszystko jest możliwe, jeśli tylko człowiek ma nad sobą niebo”2)

Vic :D


1) str. 115

2) str. 176

4 komentarze:

 1. Za trylogię dopiero się zabieram. Pierwszy tom już od dawna mam w biblioteczce, ale ciągle brakuje mi czasu. Może w końcu uda mi się przysiąść do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tom nabyty - owszem, ale nie przeczytany. Fajnie, że wydawnictwo zabiera się za wydawanie takich rzeczy :)
  Drugastronaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, w końcu zaspokoję swoją ciekawość :) cała trylogia, o dziwo, mocno mnie wciągnęła i miło będzie powrócić do bohaterów :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam całość trylogii i mam w planach ten opowiadania - tylko liczyłam, że może dopowiedzą to, co przemilczał finał.

  OdpowiedzUsuń