22 czerwca 2015

Ocalić Wszechświat ("Ścieżka ocalenia" Ewa Seno)

"Ścieżka ocalenia" Ewa Seno
tom: III
cykl: Antilia
wyd. Feeria
rok: 2015
str. 506
Ocena: 5,5/6
I can see the fever spreading,
I can feel the faith is gone,
Even though it's all you've wanted.
Stone walls will fall,
Young hearts will break,
For so long, we're so strong,
We shine until we fade,
But don't stop burning.1)

Co zrobić, gdy cała nadzieja odchodzi? Jak poradzić sobie z tym, co przygotował dla nas los? Kiedy nie ma już odwrotu, możemy się poddać, tym samym skazując na zagładę cały Wszechświat, albo walczyć, próbując go ocalić. Jednak to wcale nie będzie łatwa walka. Będziemy skazani na największe cierpienia – nie tylko cielesne. W wielu momentach będziemy chcieli się poddać, jednak coś w dalszym ciągu będzie nas pchało na przód….

Kiedy wydawało się, że wszystko już będzie dobrze, że światu nic nie zagraża, a każdy może żyć swoim życiem, stało się coś, co obróciło sprawy o 180 stopni. Nina, a raczej, księżniczka Antilia przeszła wiele. Straciła biologicznych rodziców – o czym dowiedziała się dopiero po swoich osiemnastych urodzinach, widziała śmierć ziemskiej matki z bliska, zmierzyła się ze złem i omal nie straciła życia, teraz musi przejść jeszcze większe piekło. Po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży z królem Kenronem – panem ciemności, Rada planety Mandory, dla dobra ludzkości, postanowiła zgładzić nienarodzonego dziedzica zła, zanim ten zdąży rozsiać chaos i zniszczyć wszystko, co możliwe. Gdy już królewna miała zostać poddana aborcji, stało się coś dziwnego – Antilia rozpłynęła się w powietrzu, pozostawiając po sobie tylko drobny pył. Co stało się z dziewczyną? Czy na świat przyjdzie dziecko, któremu przeznaczone jest zabijać? Jak w tym wszystkim odnajdą się towarzysze Antilii? Odpowiedzi znajdziecie tylko w "Ścieżce ocalenia" Ewy Seno.

Lektura bardzo wciągająca, nie ma momentu, w którym wiałoby nudą. Losy Antilii i jej towarzyszy niosą ze sobą wiele uczuć – i tych dobrych i tych złych. Nie jest to jednak jedna wielka kupa, której człowiek już na samym początku nie ma ochoty czytać. Ciekawie stworzona konstrukcja rozdziałów pisanych z punktu widzenia Antilii i Nicka, pozwala oderwać się na moment od pewnej "monotoniczności", którą niesie ze sobą książka napisana z punktu widzenia tylko jednego bohatera. Dzięki temu mamy okazję poznać myśli i uczucia innych.

"Ścieżka ocalenia" jest, jak najbardziej, książką godną polecenia i, bez dwóch zdań, warto poświęcić na nią te kilka dni, choćby po to, aby oderwać się od swojego, normalnego świata i przenieść się w ten pełen magii i dziwnych stworów.

1) We The Kings – Stone Walls


Vic :D


6 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa finału tej historii

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie, najlepsza część całej trylogii - tylko szkoda, że poprzednie nie były tak dobre...

  OdpowiedzUsuń
 3. Naczytałam się takich średniawych opinii o tej serii, więc spadła na dalszy tor...

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że na przekór tym opiniom można przeczytać :)

   Usuń